Как да се подобря без треньор?
Дебатираш от много време, не се подобряваш? Съдиите продължават да ти казват, че нямаш достатъчно анализ, но не знаеш от къде да го вземеш? Приятелите ти се подигравт, че съотборника/чката ти те носи на всяко състезание?
Всеки много добър дебатьор е минал точно по този път. Просто трябва да се научиш да използваш всяко състезание и всеки ресурс максимално ползотворно и да не приемаш резултатите от състезания лично.
1. Дебатирай възможно най-много.
Независимо дали има един, два или пет клуба в града ти, ходи на възможно най-много срещи. Не се притеснявай, никой няма да те върне – да се намери девети човек за дебат е по-трудно от да се намери 4ти за белот. Ако нямаш достъп до достатъчно клубни срещи, идентифицирай най-активните хора в града ти и ги мотивирай за дебат извън насрочените срещи (дори да е само горна камара).
2. Взимай възможно най-подробна обратна връзка и я прилагай.
На повечето състезания има един или два затворени кръга. След като обявят кой се класира за финал (и преди ти и съдиите ти да се понапиете), искай обратна връзка от хората, които са ти съдийствали затворените кръгове. Ако се замислиш, на състезания освен за хотел, си плащаме и за обратна връзка, вземи си я, плащал/а си я. Организаторите поемат разходите на добрите съдии от таксите за участие на отборите. Никога не се задоволявай с „нямаше достатъчно анализ“ като коментар на съдията. По възможно най-уважителен начин го попитай:
-Кой конкретен анализ не беше развит;
-Защо точно този анализ беше важен за дебата;
-Как можех да го развия (това няма значение за дебата, но понякога съдиите имат интересни идеи);
Най-често неопитните отбори пропускат да обяснят корелацията между анализа на аргумента и последствието (познато като „импакта”) от него. Ако попиташ съдията дали сте успели да направите връзката и как, може да ти послужи в перспектива. Много често добър анализ от един дебат може (с известни модификации) да се приложи към друг дебат. Ако започнем колективно да искаме по-подробна обратна връзка от съдиите, с времето те ще започнат да я дават без да има нужда да ги питаме. Това е много полезно за начинаещи дебатьори, които са неуверени, колебливи, ядосани или страхливи да потърсят съдията си след дебата за допълнителна обратна връзка.
3. Обмисли речта си и след като си я направил/а.
– По време на дебата: внимателно слушай речите след теб и когато чуеш материал, които директно опонира на някоя от твоите идеи, се опитай да го адресираш с въпрос или коментар.
-Вкъщи: Аз си пазя записките от всеки дебат с няколко думи от обратната връзка на съдията.Когато се прибера след състезание, ги оглеждам и мисля за по-убедителни аргументи или за по-благоприятен контекст. Ако съдията не е дал негативна обратна връзка (най-вероятно сме спечелили) мисля как мога да подобря аргументите на опониращите отбори (все пак имаш записки и за тях).
4. Гледай дебати в youtube.
Аз не съм учила английски след 5-ти клас и дълго време не ми беше особено лесно да дебатирам на този език. След като започнах да гледам речи от международни състезания, научих полезни фрази, наблюдавах как се структурират различни казуси и си откраднах цели късчета анализ, направени от най-добрите говорители в света. Ако не разбираш целите речи на английските отбори, препоръчвам да гледаш EFL (English as а Foreign language/английски като чужд език) категорията на WUDS (световното) или ESL (English as Second Language/английски като втори говорим език) категорията на EUDC (европейското) от последните 2-3 години. Записите на дебати ми помогнаха да се науча как да дебатирам теми, за които преди нямах знания (като икономически или относно съдебна система). Oxford Debating Union и Cambridge Debating Union редовно организират и заснемат публични дебати, на които канят и експерти. Форматът е различен, но дебатите са доста информативни и ни помагат да разберем за какво се борят от двете страни на някои от най-актуалните теми. Можеш и да си тренираш и whip/бич речите като гледаш дебата до тази реч и се опиташ да я направиш вместо говорителя от видеото. После гледай и направената в дебата реч. Целта е да сравниш двете представяния (малко е странно, че не знаеш какъв ви е екстеншъна, но на състезания съотборникът ти може да те изненада, така че тренираш и вникването по-дълбоко в речта му). Това е приложимо за всички речи, които те притесняват и искаш да подобриш. Отнема много време, но е по-полезно от всеки уъркшоп, които съм гледала.
5. Не чети новини, чети аналитични статии за поляризирани проблеми.
Чети си новини, но не за заблуждавай, че е достатъчно, за да си информиран. Насочи се към аналитични статии или клипове на дискусии между експерти. Новините са просто информативен инструмент – написани максимално опростено, така че всички хора да могат да ги разберат. Анализите слагат случилото се през деня в контекст и помагат да видиш какви теми могат да се паднат спрямо актуалните събития. Не е 100% сигурно, че ще дебатираш тема, свързана с актуалните събития, но повечето главни съдии гледат да изглеждат адаптивни към горещите дебати в обществото. Колкото повече четеш, толкова по-малко вероятно е да те изненедат с нещо за Северна Корея или Южнокитайско море.
6. Съдийствай (всяко трето състезание).
След като започнах да съдийствам, средноаритметичните ми индивидуални точки се вдигнаха с 2-3. Обяснявам си го с две неща: -След като си бил от другата страна, е много по-лесно да отсееш важните аргументи от не толкова значимите по време на подготовка за дебата; -Помага ти да анализираш един аргумент точно колкото е необходимо,без да губиш време от речта си в ненужни обяснения. След като бях съдия на няколко състезания, започнах много повече да ценя мнението на съдиите и да се вслушвам в обратната им връзка. Дори пред мен да не седи най-добрият съдия, той има критерий, по която е отсъдил дебата, и в обратната му връзка да има полезни елементи.
7. Поставяй си реалистични цели.
Хубаво е да отиваш на всяко състезание с идеята, че ще го спечелиш, но винаги трябва да си наясно какви фактори стоят пред теб: -тренирал ли си редовно; -сработил ли си се със съотборника си; -информиран ли си за събитията по света; -главните съдии имат ли тенденция да дават теми, за които не знаеш достатъчно. Доброто ти представяне на състезание зависи от всички тези и още много външни условия. Не се отчайвай ако не се класираш на полуфинал, а си постави цели, които зависят изцяло от теб (пример: „ще поставям рамка на дебата всеки път, преди да започна с аргументите”; „ще имам „импакт” във всяка реч”; „ще си водя по-разбираеми записки” или генерално подобряване на слабите ти места). Аз си поставям цели на база обратната връзка на съдиите от последното ми състезание/тренировки.
8. Не обвинявай никого.
Без значение какво се е случило на състезанието, се опитай да се забавляваш на сошълите и ще ти останат само хубави спомени. Ако имаш съмнения, че дебатът е отсъден несправедливо поради лични причини, потърси „екути офисъра” (човека, отговарящ за справедливостта/
9. Потърси помощ (+откровения на автора)
Ако си сигурен/а, че правиш всички тези неща, но не ти помагат, потърси помощ от някой дебатьор, когото уважаваш. Много хора се притесняват да се свържат с по-добри от тях дебатьори, но повечето компетентни състезатели/съдии са много отзивчиви (дори и да изглеждат агресивни по време на дебат). Това ще проработи само когато: -имаш ясна идея какво искаш да подобриш; -наистина се опиташ да следваш съветите му/ й. Можеш и да запишеш 2-3 речи и да ги изпратиш на няколко по-опитни лица, за да ти дадат обратна връзка. Една много добра дебатьорка от Австралия /печелила световното/ ми помогна по този начин и за няколко седмици значително си подобрих речите като министър-председател /РМ/ и начина, по който обмислям темите във времето за подготовка. Резултатът си заслужаваше супер странния мейл, който й написах, за да се свържа с нея.
– Моника Найденова