Четвърти речи във формат „Световни училища“ и въпроси за националния отбор по дебати

Адаптирано от Владимир Генковски по Online WSDC 2020 Debate Briefing и ,,Специфики на формата ,,Световни училища”
Обзор на четвърта реч
Правителство(Четвърта реч на правителството) | Опозиция(Четвърта реч на опозицията) |
резюмира дебата, като сравнаява собствения си конструктивен материал с този на опозициятапредставя на съдиите къде опозицията греши, а правителството надделява, поради което победата трябва да бъде дадена на правителството, може да представи ново оборване, но това трябва да е само ако е наистина необходимо и редуцираноследва да представи нещата с добре подбрани реторични средства и по структуриран и ясен начин | холистично резюмира дебата, като сравнаява собствения си конструктивен материал с този на правителствотопредставя на съдиите къде правителството греши, а опозицията надделява, поради което победата трябва да бъде дадена на опозицията, може да представи ново оборване, но това трябва да е само ако е наистина необходимо и редуцираноследва да представи нещата с добре подбрани реторични средства и по структуриран и ясен начин |
Роля на четвърти речи
Не подценявайте ролята на четвърти речи. Въпреки по-кратката си продължителност те могат да бъдат полезни в това да покажете на съдиите защо вашият отбор трябва да спечели дебата. Това може да има особено значение при близки дебати или и по принцип, защото четвъртата реч е последното нещо, което запомня съдията.
Какво да правите в четвърти речи
- Представете дебата сякаш сте съдия, който го е отсъдил във ваша полза.
- Показвайте грешките на опониращия ви отбор – къде не са доказали аргументите си, къде не са оборили вашия конструктивен материал, къде не са реконструирания своя материал.
- Показвайте къде вие надделявате – къде сте доказали аргументите си, къде сте оборили конструктивния материал на опониращия ви отбор.
- Структурирайте речта си добре – хубаво е да разгледате дебата в точки на сблъсък или сравнявайки световете на отборите.
- По отношение на точките за сблъсък – покажете кои точки на сблъсък печелите и обърнете внимание именно на тях. Не е важно да са всичките точки на сблъсък в дебата – опониращият ви отбор може да печели някоя от тях, но докажете защо тези, които вие сте спечелили, са най-важни.
- Не можете да давате нови аргументи и обяснения, но може да давате примери и оборвания по отношение на вече съществуващи аргументи в дебата.
- Бъдете ясни във всяка една част от речта ви и конкретно етикирайте за какво говорите.
- Използвайте добра реторика – съдията трябва да слуша с интерес всяка секунда от речта ви и наистина да повярва, че печелите!
Препратки към полезни съществуващи обучения
- По отношение на ефективно оборване (не забравяйте, че в четвърта реч все още може да оборвате), посетете обучението ,,Ефективно оборване”.
- По отношение на сравения, посетете обучението ,,Сравняване и приоритизация”.
Въпроси за националния отбор по дебати
Как се кандидатства за националния?
Кандидатстването за националния се състои от три кръга.
Първият кръг, който вече е обявен на сайта и страницата на Асоциация дебати и тече до 21 февруари 2021г. , се състои от записване на реч по дадена тема и изпращане на мотивационно писмо, в което вие трябва да покажете защо имате нужната мотивация и с какво ще допринесете към националния отбор по дебати. Най-важното при този кръг е да работите концентрирано. Имате достатъчно време да подадете добра кандидатура и да си осигурите преминаването към втори кръг.
Вторият кръг се състои от интервю с двама от треньорите, което е разделено на две части. По време на първата се обсъжда вашето ниво на мотивация и какви умения смятате, че притежавате. По време на втората част се провежда кратко уравнение, което включва развиване и оборване на аргумент. По време на интервюто треньорите искат да научат повече за вас и да ви видят в действие. Най-важното е да останете спокойни, за да се представите най-добре!
Третият кръг е най-дългият от всичките, но и най-интересен. По време на първите няколко седмици ще получавате различни теми и проблеми, които да проучвате, за да разширите дебати познанията си. Кулминацията на третия кръг е лагер, в който ще участвате в няколко дебата срещу други кандидати.
Какво се прави, докато си в националния?
Националният отбор тази година ще е активен от април до септември. Има различно ниво на интензивност, но треньорите се съобразяват с важните ангажименти на участниците – финални изпити, кандидатстване за университет и т.н. Но все пак всеки участник трябва да е готов да отделя по няколко часа на седмица за отбора. Ето как варира програмата му спрямо периода на дейност:
- преди и по време на състезания: Националният отбор по дебати тази година ще посети Световното състезание за ученици и състезанието Арго 2021. Вероятно ще има възможност да посети и други подготвителни състезания, но това зависи от това какви възможности се появят. Преди всяко състезание има една седмица интензивна подготовка, по време на която има ежедневни обучения или дебати.
- през останалото време: Нивото на участниците трябва да се поддържа през цялото време, затова в останалите периоди ще получавате индивидуални и групови задачи, като нерядко ще участвате в дебати и обучения. Обикновено на седмица ще получавате около 2 задачи – една отборна и една индивидуална.
Къде могат да се намерят помощни материали?
Помощни материали могат да се намерят на сайта на асоциацията, както и на следния линк: https://docs.google.com/spreadsheets/d/140ETlAf1Uq8XAxIL-EWiSlwVz2Y94FjIGD5rg7K5Kyo/edit?usp=sharing (съставен благодарение на Мария Мачева)
Тази година онлайн ли ще е всичко?
През по-голяма част от времето дейностите ще са онлайн, но покрай състезанията вероятно ще се организират подготвителни лагери, които разбира се ще са съобразени с мерките по време на пандемията.